Tekirdağ Şafak Gazetesi

10 DAKİKA=422 TL!

10 DAKİKA=422 TL!
17 Ağustos 2020 - 12:34

Araç muayene istasyonu TÜVTÜRK, açıkladığı %22,5 oranlı zamla birlikte vatandaştan büyük tepki topluyor. Vatandaşların online imza sitelerinden başlattıkları kampanyalarda imza sayısı 25 bin’lere çıkarken vatandaşlar yetkililerden fiyatlar için bir adım atılmasını istiyorlar.

Araç sahibi vatandaşlar araç muayene istasyonlarında alınan ücretin yüksekliğinden şikayet ettiler. Gazetemize konuşan vatandaşlar “Maaşımıza da bu kadar zam gelse sorun yok ama enflasyon oranından bile fazla gelen bir zam bu. 10 dakika süren bir muayene için egzoz muayenesiyle birlikte 422 TL istiyorlar. Kredi kartı da geçmiyor nakit geçiyor sadece.” ifadelerini kullandı.

Yüksek fiyatlar sebebiyle araç muayenesini yaptırmakta güçlük çektiğini belirten bir vatandaş, gazetemize açıklama yaparak “Tamir yok, onarım yok, tadilat yok. Sadece kontrol için bu ücret çok. İnsanların geçim sıkıntısının olduğu bir dönemde, para kazanmanın kolay olmadığı bu dönemde bu ücretin haksız kazanç olduğunu düşünüyorum. İnsanlara bir çözüm yolu bulmaları lazım.” ifadelerini kullandı.

Gazetemize açıklama yapan başka bir vatandaş ise “Kredi kartının geçmediği bir yer kalmadı. Bakkalda bile kredi kartı geçiyor. Ama burada nedense geçmiyor. Sebebi nedir? Vatandaşı mağdur etmekse evet ediyorlar. Belki benim şu an nakit param yok kredi kartıyla ödemek istiyorum. Buna imkan tanımıyorlar.” dedi.

 

SOSYAL MEDYADAN BÜYÜK TEPKİ

Açıklanan Haziran ayı enflasyon rakamlarına göre yıllık %12,62 olan oranı da geride bırakarak %22,5 zam yapan TÜVTÜRK, sosyal medyadan da büyük tepki topluyor. Vatandaşlar sosyal medya hesaplarından isyanlarını dile getirdiler.

Bir vatandaş “Online ödeme almıyorlar, kredi kartı geçmiyor, online randevu almış olmama rağmen 1,5 saat sonra sıranız geliyor, hizmet sıfır. Haksız kazanç elde ediyorlar.” İfadelerini kullandı.

Araç sahipleri online imza sitelerinden kampanya başlatarak 25 bin imzaya ulaştılar. Gün geçtikçe de bu sayının arttığı imza kampanyalarında vatandaşlar yetkililerden fiyatlar için bir adım atılmasını istiyorlar.

 

SOSYAL MESAFE MÜMKÜN DEĞİL

TÜVTÜRK araç muayene istasyonunda sıra beklerken gazetemize açıklamalarda bulunan bir vatandaş ise; “İnsanların dışarda beklemesi için buraya bir çadır kurmuşlar ama ne kadar az kişinin sığabildiğini görüyorsunuz. Burada sosyal mesafeye uymak mümkün değil. Herkes yan yana oturuyor mecburen yoksa güneşin altında yanıyor yada nerede bir araç görürse altında oturuyorlar. Buraya geniş geniş çadırlar ve banklar koymak, insanlara insan gibi davranmak bir çay bir su ikramı yapmak zor olmamalı. 400 küsur lira para veriyoruz ama insan muamelesi görmüyoruz.” İfadelerini kullandı.

VASFİ MUNGAN – ADİL İBİŞ

UZAY YAYINCILIK LTD. ŞTİ. AİTTİR Mobil Site