Tekirdağ Şafak Gazetesi

101 Esnaf Tezgah Açtı

101 Esnaf Tezgah Açtı
20 Şubat 2019 - 15:58

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi tarafından Fırınlar Sırtı TOKİ mevkiinde kurulan Pazar yerini ziyaret etti. TOKİ Halkı ve pazarcı esnafı ile sohbet eden Başkan Gürkan, “Burada 101 esnafımız yer açtı. Bu bir deneme süresidir eğer beklenen ilgi ve talep olursa burasını daha güzel haline getireceğiz, planı ve projesi hazır” dedi.

TOKİ Halkı’nın taleplerini dikkate alan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Pazarcılar Odası Başkanı Şeref Hasır, Pazarcılar Odası ve Eski TOKİ yönetiminin de desteğiyle Fırınlar Sırtı TOKİ mevkiinde Pazar yerini ziyaret etti. Esnafın açtığı tezgahları dolaşan Başkan Gürkan, vatandaşlarla da sohbet etti. Başkan Gürkan, Pazar alışverişi yapmak için gelen Edirnelilere bez torba ve projelerin yer aldığı kitapları hediye etti.
Daha önceki yıllarda TOKİ’ye yakın Bel-Kop bölgesinde küçük bir Pazar yeri kurulduğunu ancak vatandaşın rağbet göstermemesi hem pazarcı esnafının talep etmemesi nedeniyle Pazar yerinin yıllar içerisinde tamamen atıl duruma geldiğini ve daha sonrada kapandığını belirten Gürkan, “Burada uzun süren etütler, fizibilite çalışmaları yaptık, halkın taleplerini dinledik. Odamızla birlikte çalıştık, esnafın görüşlerini dinledik. Ve biz Fırınlar Sırtı TOKİ’de Pazar yerini bugün açtık. Deneme maiyetinde de diyebiliriz. Ağırlıklı olarak meyve ve sebze pazarı. TOKİ’de 3 bin nüfus var. Vatandaşlarımız uzun süredir talepte bulunuyorlardı. Diğer pazarlara gidip gelmede zorlanıyorlardı. Özellikle son aylarda ekonomik krizle beraber sebze meyve fiyatlarında bir yükselme yaşandı. Vatandaşlarımız da daha ucuza almak anlamında pazarlarımıza daha çok rağbet etmeye başladı. Marketlerde fiyatlar ateş pahası. Bugün başladık, hayırlı olsun TOKİ halkına ve pazarcı esnafına. Umutluyum, inançlıyım” dedi.
101 esnafın yeni Pazar yerinde tezgah açtığını belirten Gürkan, “Eğer halkımızın ilgisi devam ederse; burasını bir kapalı Pazar haline getireceğiz. Bu bir denemedir, nabız ölçmedir. İstediğimiz gibi olursa daha güzel hale getireceğiz, planı, projesi hazır. Buradaki talebe, ilgiye göre daha mükemmel hale gelecek” diye konuştu.
Pazara gelen TOKİ Halkı da Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür etti. TOKİ’de bir Pazar yerine ihtiyaç duyduklarını ifade eden vatandaşlar, “Bu bizim için büyük bir ihtiyaçtı. TOKİ’ye gelmek isteyenler, bu tür alışveriş yerleri olmadığı için şehir içini tercih ediyorlardı. Ama şuanda bizim için çok büyük bir avantaj oldu. Yeni pazarımız hayırlı olsun” dediler. (HABER MERKEZİ)

UZAY YAYINCILIK LTD. ŞTİ. AİTTİR Mobil Site