Tekirdağ Şafak Gazetesi

Ev Sahibi Olmanın Tam Vakti

Ev Sahibi Olmanın Tam Vakti
SERDAR GÜNDÜZ( [email protected] )
26 Eylül 2019 - 16:06

Ev Sahibi Olmanın Tam Vakti

Merkez Bankasının faiz oranlarını düşürmesiyle kamu bankaları konut kredisi oranını 0,99’da indirdi. Bu durum hem tüketiciye yaradı hem de durma noktasına gelen inşaat sektörünü canlandırdı. TÜİK’in 18 Eylül 2019 tarihinde yayınladığı konut satış istatistiklerine göre Türkiye genelinde konut satışları 2019 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %5,1 oranında arttı.

Çorlu’da ikamet eden bir kiracıyım. Her kiracı gibi bir gün ev sahibi olmayı hayal ediyorum. Faiz oranlarının düşmesi ve devletimizin sunduğu bazı vergi indirimleri ev sahibi olmayı bir hayal olmaktan çıkarıp rasyonel bir yatırıma dönüştürdü.

Birkaç aydır Çorlu’da bütçeme, kafama uygun bir daire bakıyorum.  Alacağım konutta; nezih bir muhit, yeterli oda sayısı, güney cephe, ara kat olması gibi özellikler arıyorum. Henüz aradığım özelliklerde ve konumda bir konut denk gelmedi. Arayışım devam ediyor. Bu süreçte konut kredisi konusunda edindiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım. Öncelikle yukarıda bahsettiğim vergi indirimlerine değineceğim.

2019’un sonuna kadar tapu harcı binde 15 olarak belirlendi. 2018 öncesinde tapu harcı binde 20, idi. Bir örnek hesap yapalım.  Yüz bin TL değerindeki bir evin alım-satım işlemlerinde alıcı ve satıcı ayrı ayrı 2.000 TL harç bedeli öderken, 31.12.2019 tarihine kadar alıcı ve satıcı ayrı ayrı 1.500 TL tapu harcı ödeyecek.

2019 Yılının sonuna dek sürecek bir de KDV indirimi söz konusu. Ancak bu indirimden yararlanmak bazı şartlara bağlı. Konutun metrekaresi, alıcının T.C. Vatandaşı olup olmadığı, yapı ruhsatının alınma tarihi, konutun ikinci el olup olmadığı gibi. Ayrıca yurtdışından döviz getiren gurbetçi vatandaşlarımızdan KDV alınmıyor.

Konut kredisi kullanabilmeniz için almayı düşündüğünüz konutun bazı şartları sağlaması gerekiyor. Kat irtifakı veya kat mülkiyeti alınmış olması, iskânlı olması, en az yüzde 80’inin tamamlanmış olması ve konutun üzerinde ipotek olmaması gerekiyor.

18 Eylül 2019 tarihi itibariyle 10 yıl (120 ay) vadeli 100.000 TL konut kredisi için en avantajlı teklifi sunan bankaların  %0,99 faiz oranı ile Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıflar Bankası olduğunu görüyoruz. Tabi sadece kredi oranına göre hesap yaparsak yanılabiliriz. Konut kredisi kullanmadan önce ipotek koyma, expertiz, hizmet bedeli, dosya masrafı, sigorta masraflarını da hesaba katarak değerlendirme yapmak gerekiyor.

Bankalar faiz oranlarını düşük göstererek, yüksek masraf alarak tüketiciyi yanıltabilmektedir. Bu nedenle “Masraflar Dâhil Faiz Oranını”  hesaplayarak bankaları karşılaştırmak en uygun bankayı seçmenizi kolaylaştıracaktır. ABD’de bankaların masraflar dâhil faiz oranını müşteriye bildirmeleri yasal bir zorunlulukmuş. Bizde maalesef böyle bir uygulama henüz yok. 0,99’dan kredi oranına masrafları da dâhil edip oran hesabı yaptığımızda kredi oranı %1,08’e yükseliyor. Masraflar dâhil faiz oranı hesabında Ziraat Bankası’nın diğer bankalardan daha avantajlı olduğu belirterek yazıma son vereceğim.

Esen kalın…

UZAY YAYINCILIK LTD. ŞTİ. AİTTİR Mobil Site