Tekirdağ Şafak Gazetesi

1350…

1350…
NURİ YAŞAR( [email protected] )
01 Kasım 2019 - 17:43

1350 Size neyi ifade ediyor? Diye sosyal medyada sordum, durdum. Nihayet Tekirdağ ile ilgisi olmayan bir kardeşimiz internet araştırmasıyla Tekirdağ bisiklet ve yürüyüş yolu dedi.

Tekirdağ Süleymanpaşa’da, yani Tekirdağ’ın kalbi denilen 200 bin nufüslu Süleymanpaşa’da bugüne kadar yapılan bisiklet yolu sadece 1350 metre! Kişi başına 148 cm! Ne kadar acı ve buraya hiç yakışmayacak bir rakam elbette. ve

1350 mt.lik bisiklet yolunun spor yönünden, sağlık yönünden, sosyalleşme yönünden hatta turizme etkileri bu güne kadar ne vatandaş ne de yönetimler tarafından yeterince önemsenmediğinin ifadesidir. Artık bu kısın döngüden çıkılmalıdır. Devletimizin bisiklet konusuna yakından ilgisini görüyoruz. Ama yansıması yeterli değil. Sadece burada değil artık her yerde bisiklet yolları yapımına daha fazla dikkat ve özen gösterilmesi geleceğimiz sağlıklı nesiller için gerekli.

Süleymanpaşa’da yapılması daha önce düşünülen değirmenaltı sahil yolu projesinden vazgeçilmiş duyumları var. Ümit ederim vazgeçilmez.  Ama burada bisikletçilerin kullandığı en azından bisiklet yolu da düzenlenebilecek iki güzergah daha var. Biri dilekçemizle sonucunu beklediğimiz Atatürk bulvarına düzenleme, ikincisi de Kumbağ güzergahına bir düzenleme yapılması da ümitle bekleniyor.

Sayın Tekirdağ büyükşehir belediyesi Kadir Albayrak başkanım ve sayın Süleymanpaşa belediyesi Cüneyt Yüksel başkanım şayet sizler isterseniz bunların gerçekleşeceğine bütün kalbimle inanıyorum. Yukarıda arzettiğim gibi 200 bin nüfuslu Süleymanpaşa’ya 1350 mt.lik yol yeterli ve lâyık görülmemelidir. Bir Avrupa şehri Tekirdağ için bu da eksiklik, ayıptır.Bu yaşı yetmişe dayanmış kendim için değil gelecek sağlıklı nesillere hizmet olacağı içindir. Saygılarımla.

Nuri Yaşar

 

UZAY YAYINCILIK LTD. ŞTİ. AİTTİR Mobil Site