Tekirdağ Şafak Gazetesi

2019 MERKEZİ SINAV VE BURSLULUK SINAVLARI HAKKINDA HATIRLATMA VE TAVSİYELER

2019 MERKEZİ SINAV VE BURSLULUK SINAVLARI HAKKINDA HATIRLATMA VE TAVSİYELER
SERDAR GÜNDÜZ( [email protected] )
23 Mayıs 2019 - 17:48

 

 

01 Haziran 2019 tarihinde 8’inci sınıf öğrencilerinin katılacağı Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav ve 02 Haziran 2019 tarihinde 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’ inci sınıf öğrencilerinin katılacağı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığımız bu iki sınava ait kılavuzları web sitesinde yayınladı. Okullarda duyurular, bilgilendirme seminerleri vb. etkinlikler düzenlendi. Öğrencilerimizin ve velilerimizin aklına takılan birkaç hususa vurgu yapmak ve birkaç tavsiyede bulunmak için bu iki sınav kılavuzunu inceledim.

Sınavla öğrenci alan liselere giriş için yapılan ‘Merkezî Sınav’ iki oturum hâlinde uygulanacak, Türkiye saatiyle birinci oturum 09.30’da ve ikinci oturum 11.30’da başlayacaktır. Bursluluk Sınavı (İOKBS) ise saat 10.00 ‘da başlayacaktır.

Merkezî Sınavda birinci oturum, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacaktır. İOKBS’ de ise 100 soru sorulacak ve 120 dakika olarak uygulanacaktır.

Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için öğrenciler en az yarım saat öncesinden sınav binasında hazır bulunmalıdır. Sınavlara girecek öğrenciler, kayıtlı oldukları okul Müdürlüklerinden alacakları sınav giriş belgesini ve geçerli kimlik belgelerini yanlarında getirmeleri gerekiyor.

Önemli bir hatırlatmada bulunayım. Bu iki sınavda da 3 yanlış bir doğruyu götürüyor. Bu nedenle cevabından emin olmadığınız soruları boş bırakmak öğrencilerin yararına olacaktır.

Sınav başarısı bir ortaokul ve lisenin en güçlü performans göstergesidir. Sınav kazanmak için en verimli zaman son bir haftadır. İnsan beyni eski öğrendiklerini unutma eğilimindedir. O nedenle üç gün önce öğrendiğimiz bilgi ile otuz gün önce öğrendiğimiz bilginin hatırlama düzeyi farklıdır.

Sınava girecek öğrencilerimize; sosyal etkinlik, turnuva, gezi vb. etkinlikleri asgari düzeye indirgemelerini, çoktan seçmeli sınava yönelik eksikleri tamamlayıcı çalışmalar yapmalarını tavsiye ediyorum. Özellikle önceki yıllarda çıkmış soruların mutlaka çözülmesi gerekir. Milli Eğitim Bakanlığımızın internet sitesinde önceki yıllara ait sınav soru kitapçıklarına erişilebilmektedir.

Tüm öğrencilerimize başarılar dilerim.

 

Serdar GÜNDÜZ

Yönetim Bilimi Uzmanı

[email protected]

UZAY YAYINCILIK LTD. ŞTİ. AİTTİR Mobil Site