Tekirdağ Şafak Gazetesi

AVUKATLAR GÜNÜ KUTLANDI

AVUKATLAR GÜNÜ KUTLANDI
08 Nisan 2019 - 11:26

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Tekirdağ’da çelenk sunma töreni gerçekleşti.

Tekirdağ tarihi Valilik binası önündeki Atatürk anıtı önünde gerçekleşen etkinlikte Tekirdağ Barosu tarafından çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Ardından Tekirdağ Baro Başkanı Av. Sedat Tekneci günün anısına konuşmasını yaptı.

“DEMOKRASİMİZİN GELİŞMESİ HEDEFİMİZ VE GÖREMİZDİR”

Baro Başkanı Sedat Tekneci konuşmasında, “Tekirdağ Barosu olarak baromuzun bugünlere gelmesinde emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ederim. 5 Nisan Avukatlar Günü, dünyanın en saygın ve kadim mesleği olan savunmanın örgütlü yapısı olan baroların mesleki sorunları ve siyasal toplumsal meselelerin tartışıldığı gün olmasının yanı sıra mesleğin ve toplumun sorunlarıyla ilgili savunmanın örgütlü yapısı olan baroların görüş ve düşüncelerini kamuoyuyla paylaştıkları bir gün olmasıyla ayrı bir anlam taşıyor. Bu durum Avukatların ve mesleklerinin öneminin anlaşılması açısından son derece önemlidir. Tekirdağ Barosunun görevi ve hedefi sadece avukatlık mesleğinin ve avukatların sorunlarını çözmek onların mesleki yönden ilerlemelerine ve geliştirmelerine destek vermek hukuka katkıda bulunmak değildir. Bu görev ve hedefin yanında Tekirdağ Baromuzun Cumhuriyetin kurucu değerlerine Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı olmak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine getirmede öncü olmak insan haklarını savunan ülkemizin demokrasi yönünden gelişmesi konusunda katkı yapma görevi ve hedefi bulunmaktadır. Avukatlar Günümüz kutlu olsun” dedi.

“BAĞIMSIZ YARGININ GÜVENCESİ AVUKATLARDIR”

Baro Başkanının ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak günün anısına bir konuşma gerçekleştirdi. Kadir Albayrak açıklamasında, “Savunma hakkının temsilcisi olan çok değerli avukatlarımız, yargının ayrılmaz ve tamamlayıcı bir unsurudurlar. Birey ve toplumu, hukuki hakları konusunda bilgilendiren ve onlara yol gösteren avukatlarımız, hak ve özgürlüklerin korunması, adli süreçlerin doğru bir şekilde işlemesi konusunda çok önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Bağımsız yargının güvencesi olan Avukatlarımızın hukuk üstünlüğü adına yaptıkları çalışmalar, demokrasimizin korunmasına ve gelişmesine katkı sağlamaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm avukatlarımızın 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutluyor ve meslek yaşamlarında başarılar diliyorum” diye konuştu.

ERTAN GENCE

UZAY YAYINCILIK LTD. ŞTİ. AİTTİR Mobil Site