Tekirdağ Şafak Gazetesi

BELEDİYELER MEYVE VE SEBZE SATACAK

BELEDİYELER MEYVE VE SEBZE SATACAK
07 Şubat 2019 - 15:18

Önümüzdeki haftadan itibaren taze meyve ve sebze fiyatlarının düşürülmesi için eylem planı devreye girecek. Büyükşehir Belediyeleri üreticiden aldığı sebze meyveyi  çok düşük karla vatandaşlara satarak pahalı tüketimin önüne geçmeye çalışacak.

Yurt genelinde taze meyve ve sebze fiyatlarının anormal seviyede artması vatandaşların ekonomisini oldukça zorladı. Pazarlarda ve marketlerde çarliston biber yüzde 87, patlıcan yüzde 81, ıspanak yüzde 68, sivri biber yüzde 64, taze fasulye yüzde 53, salatalık yüzde 44, domates yüzde 39, havuç yüzde 36, kabak yüzde 28 oranında artış gösterdi.

İSTEDİKLERİ GİBİ FİYAT BELİRLİYORLAR

Yaşanan artışın sebebi olarak ise aracıların istediği gibi fiyat belirlemesi ve stoklaması ön plana çıkıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konuyla ilgili olarak harekete geçileceğini daha önce açıklamıştı. Hükümet çalışmalarını tamamlayarak eylem planı hazırladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, konuyla ilgili atılacak adımları açıkladı. Bakan Albayrak, “Kış aylarında oluşan fiyat artışlarının önüne geçmek amacıyla; seracılığın, vatandaşın mutfağına etkide bulunmaması için bir paket açıklayacağız.

BELEDİYELER HAFTAYA BAŞLAYACAK

Belediyeler sebze-meyve satışına haftaya başlayacak. Fırsatçılık 82 milyonun cebine kastediyorsa kabul edilebilir değil. Son bilgiler çok enteresan şeylerin döndüğünü gösteriyor. Ama vatandaşımız çözümsüz olmadığını görecek. Sivri biber, patlıcan Türkiye bunu mu konuşacak, birileri stokluyor… Fırsatçılıkla hareket eden birilerinin milletimizin sofrasına el uzatmasına izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

ERTAN GENCE

UZAY YAYINCILIK LTD. ŞTİ. AİTTİR Mobil Site