Tekirdağ Şafak Gazetesi

Büyükşehir Belediyesi’nden Üreticiye Destek

Büyükşehir Belediyesi’nden Üreticiye Destek
13 Şubat 2019 - 13:03

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, “Meyveciliği Geliştirme” projesi kapsamında Şarköy ilçesinde 38 bin 500 zeytin fidanı, 14 bin 750 adet de bağ fidanı dağıttı.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ve Şarköy Ziraat Odası iş birliğinde Mürefte Mahallesi’nde düzenlenen etkinliğe, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Cumhuriyet Halk Partisi Şarköy Belediye Başkan Adayı Alpay Var, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Neşat Erdoğan, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan, Şarköy Ziraat Odası Başkanı Ömer Düzgen, muhtarlar, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.  

Programın açılış konuşmasını Şarköy Ziraat Odası Başkanı Ömer Düzgen yaptı. Konuşmasında Büyükşehir Belediyesinin Şarköylü üreticiler için önemli projeleri hayata geçirdiğini ifade eden Düzgen, “Bugün üreticilerimize 50 binin üzerinde fidan dağıtılacak. Bu proje, ilçemiz ve üreticilerimiz için büyük önem taşıyan bir proje. Bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Özellikle maddi ve manevi her konuda bizlerle birlikte olan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımıza tüm üreticiler adına teşekkürlerimi sunuyorum. Büyükşehir Belediyesinin hizmet ve yatırımlarının önümüzdeki dönemde de artarak devam edeceğini biliyorum. Büyükşehir Belediyemize güveniyoruz. Projenin hayırlı olmasını diliyorum. Hepinize saygılar ve sevgiler sunuyorum” dedi.

“Burayı ve Sizleri Çok Seven Bir Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Var”

Şarköy coğrafyasını ve halkını sevdiğini belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise, “Şarköy ilçemizde tarımsal alanda Şarköy Ziraat Odası Başkanımız Ömer Düzgen ile iş birliği içerisinde çok önemli projeleri hayata geçirdik. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, Şarköy Ziraat Odası Başkanımız Ömer Düzgen’i Şarköy tarımına verdiği emeklerden ötürü canı gönülden kutluyorum. Geçen sene de yine Şarköylü üreticilerimize toplamda 22 bin 85 fidan dağıtmıştık. Bu sene ise 38 bin 500 zeytin fidanı ve 14 bin 750 bağ fidanı dağıtacağız. Şarköy ilçemizde zirai üretim olarak çok önemli yeri olan zeytinin, üzümün ve kirazın olabildiğince desteklenmesi gerekiyor. İlçemizin tarım alanında çok önemli bir potansiyeli var. 31 Mart 2019 tarihinde halkımız bizleri tekrardan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine layık görürse çok güzel projelerimiz olacak. Bu projelerden Şarköy ilçemiz de ziyadesiyle nasibini alacaktır. Bu bölgenin kırsal alanda kalkınması için her türlü yetkiyi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanımız Hacı Aslan’a verdik. Özellikle Tekel’in özelleşmesiyle beraber bu coğrafyanın bağcılık potansiyeli maalesef çok zarar gördü. Bu bölgede 70 bin dekar bağ vardı. Maalesef bu rakam yarı yarıya düştü ve şu an 35 bin dekar bağ var. Ben, 2003 yılında Tekel’de fabrika müdürüyken üzümün kilosunu üreticilerimizden 30 kuruşa alıyorduk. 2004 yılında Tekel özelleşti. 2008 yılında buraya geldiğimde üzümün kilosunun 28 kuruşa alındığını gördüm üreticiden. Yani yıllarca insanımız fakirleştirildi, üretiminin, emeğini karşılığını alamadı. Bu coğrafyanın insanı üretiminin, emeğinin karşılığını, hakkını alan mutlu insanlardı. Ama maalesef halkımız fakirleştirildi, mutsuzlaştırıldı. Bu Şarköy için kader değildir. Biz Şarköy’ün kaderini değiştireceğiz. İkinci dönemimizde insanlarımızın yüzünü güldürecek, daha büyük, daha güzel sosyal projelerle geliyoruz. Bölgemizin kültürel mirasını gün yüzüne çıkaracağız. Kırsal Turizmi Geliştirme projemiz kapsamında bölgemizdeki mahallelerimizi canlandıracağız. Halkımızın geçmişte olduğu gibi yüzlerini güldüreceğiz. Benim büyük bir idealim var; il genelindeki bütün tarla yollarını asfalt yapmak. Bunu başaracağız, bunu yapacağız arkadaşlar. Şarköy-Gaziköy yolu ile alakalı da bir çalışma yaptık. Ancak maalesef bu bölgede ciddi bir kamulaştırma sorunu var. Bu hattaki bütün muhtarlarımızla toplantı yapacağız. Buraların sahipleri ile görüşeceğiz. Eninde sonunda bu yolu halkımıza yakışır şekilde yapacağız. Sevgili vatandaşlarımız, her şey çok güzel olacak. Sakın karamsar olmayın. Burayı ve sizleri çok seven bir Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı var. Bu duygu ve düşüncelerle yaptığımız hizmetin hayırlı olmasını diliyor, sizlere sevgiler ve saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından 38 bin 500 zeytin fidanı ve 14 bin 750 bağ fidanı protokol üyeleri tarafından Şarköylü üreticilere dağıtılmasıyla birlikte program sona erdi.

Cumhur KÖSE

UZAY YAYINCILIK LTD. ŞTİ. AİTTİR Mobil Site