Tekirdağ Şafak Gazetesi

ÇIKIŞ YOLU

ÇIKIŞ YOLU
NURİ YAŞAR( [email protected] )
12 Şubat 2019 - 14:39

Şafak gazetesi İnternet sitesi yenilendi

Şafak gazetemiz de zamanın ve medya şartları uyarınca internet alanına daha sık güncellenen yeni yüzü ile yayına başladı. Hayırlı olsun derim. Acizane fikirlerimizi bizde sitemizin bir köşesinde sizlerle hani karıncanın su taşıması misali ama ayni amaçla paylaşacağız.

Belediyeler meyve ve sebze satacak

Son günlerde hep yanında yüksek artışlar sonucunda devlet belediyeler eliyle bir takım tedbirler almaya gerek gördü. Bu tedbirler arasında yıllar öncesinde CHP’li belediyelerin İzmir’den başlattığı tanzim satış mağazaları uygulamasına benzer bir şekilde belirli yerlerde büyük kentlerde satış noktaları kurulmasına başlandı.

Ama bu bir çözüm olur mu? Bu çözüm nereye kadar devam edebilir Bu açıdan baktığımızda bu satış noktalarına yakın olan yerlerde oturan vatandaşlara bir nebze ucuz sebzeye ulaşma, ucuz meyve ulaşma imkânı getirmiş olabilir. Ancak bu seçimden sonra da devam edecek midir? Ayrı bir sorun burada bir nokta daha var, Evet seçime kadar da olsa o noktalara bulaşan vatandaşlarımız ucuza meyve sebze satış imkanından yaralanmış olabileceklerdir Ancak bunun bir de diğer tarafı var. Şöyle bu şimdiye kadar olduğu gibi hallere gelen hallerden manava esnafa geçen meyve sebzenin halde orada çalışan insanların durumu ne olacak? Orada halden sebze meyve olarak tezgahı satan küçük esnafın durumu ne olacak? Bunlar mutlaka olumsuz yönde etkilenmiş olacaklar burada gelir kayıpları artacak, ödeme durumları güçlükleri artacak. Belki de işsizliğe yansıması olacak.

Çıkış yolu?

 Bu soruna bir çıkış önerisi de  yolu geçen akşamlar bir televizyon programında ekonomist sayın İbrahim Kahveci’den geldi Sayın Kahveci şöyle diyordu senin Kahveci söyle Söyle sözleri ne diyordu ki bir yerde programı bir yerinde 120 dakikalık bir program konusu ekonomi üzerine konuşma yapılırsa bu programın 15 Dakikasını ekonomiye ayırsak büyük bir kısmını ciddiyetle konuştuğumuzda çözülür örneklerden bahsetti. Örneğin bu pahalılığın en büyük nedenlerinden birisi de üretim noktasından İstanbul’a büyükşehir’e geline kadar gelen nakliye imkanları, nakliye maliyetleri söz konusu oldu. Sayın Kahveci “Eğer saat gece saat 1’den 5’e kadar kamyonlara Şehitler Köprüsü gibi Yollar açılırsa kamyonların gelişi sağlanırsa çünkü köprü ve yollar o saatlerde bomboş bu bile daha iyi fiyatlar ve en ucuz ama sana Halka daha ucuz yansımasına etken olabilir.”şeklinde konuştu bir örneği bu oldu.

Ve kalıcı sistem olarak çiftçinin desteklenmesine sebze ve meyve üretiminde daha en başından gübre ilaç ve mazot ihtiyacını tohumu ihtiyacın giderilmesinde çiftçiye Yardımcı olunmasını da esas çözüm noktalarından birinden olduğunu bahsetti Kahveci.

Ama bu sorunların çözümün esas kalıcı nedenlerinden başında Çiftçi’nin gübre, ilaç,akaryakıt ve vergi, indirimleriyle desteklenmesi üreticinin desteklenmesi aynen diğer alanlarda diğer sektörlerde olduğu gibi kalıcı ve çözüm için Türkiye’nin üretime ihtiyacı olduğu için bu sebze ve meyve alanda da mutlaka göz önünde tutulması gerekiyor.

Sonuç; İthalatla yürütemeyiz, Üretimden başka çıkar yolumuz yok.

Saygılar.

UZAY YAYINCILIK LTD. ŞTİ. AİTTİR Mobil Site