Tekirdağ Şafak Gazetesi

“ÇİN – ALMAN AŞISI DİYE BİR ŞEY YOKTUR”

“ÇİN – ALMAN AŞISI DİYE BİR ŞEY YOKTUR”
28 Aralık 2020 - 9:57

Vatandaşlar korona aşılarının çıkmasının ardından Çin, Alman aşısı diye ayırt ederken, konuya en net cevabı Tekirdağ Eczacı Odası Başkanı Tolga Çetinkaya verdi. Çetinkaya, “Çin, Alman aşısı diye bir şey yoktur. İnaktive Covid Aşısı vardır”

“EN BÜYÜK SIKINTI AŞILAMA”

Tekirdağ Eczacı Odası Başkanı Tolga Çetinkaya, “Şuanda kamuoyunda Çin aşısı, Alman aşısı gibi ilginç şeyler var ama, Dünya Sağlık Örgütü’nün onayladığı tek tip bir koronavirüs aşısı var. Bu virüsün mutasyon geçirmiş olması da bir şey ifade etmiyor. Çünkü Mart ayında başladı aşı çalışmaları. Daha önceki seneleri de sayarsak o yıllardan bugüne kadar kaç defa mutasyon geçirdiği belli değil. Aşılar bunların hepsini kapsayacak. Aşılama nasıl olacak en büyük sıkıntı şuan bu. Bence grip aşısında yaşadığımız sıkıntıyı bunda da yaşayacağız. İlk sağlık çalışanları olarak bizler aşılanacağız. Ama nerede ne zaman aşılanacağımızı bilmiyoruz. Ama yüzde 90 ihtimal ile Aile Sağlık Merkezi’nde olacak gib i görünüyor” dedi.

“NEREDE ÜRETİLDİĞİNİN BİR ÖNEMİ YOK”

Çetinkaya, “Ben Çin aşısı vurulmayacağım. İnaktif Covid aşısı vurulacağım. Bu aşının nerede üretildiğinin bir önemi yok. Türkiye’de de 8 noktada üretilmesi için çalışmalar yapılıyor. Bu çalışması yapılan aşılarla Çin’den gelen aşılarla bire bir aynı. Çünkü virüs tek ve Dünya Sağlık Örgütü onaylayıp size veriyor. Ne sağlığımız için ne genetiğimiz için bir sakınca yok. Aşı konusunda kafa karıştırıcıları insanları farklı noktaya götürmeye çalışıyorlar. Bu teknoloji, bu bilgi birikimi biz de varken biz de yapabilirdik. Ama hala çalışıyoruz. Hazır olan şeyi, virüsün ilk çıktığı yerden sipariş ettik. Ayrıca diğer aşı Pfizer’in aşısını Türkiye’de depolama şansı yok. -70 derecemiz yok bizim. Kısacası aşısının esas adı Çin aşısı değil. Çin’de üretilen inaktif covid aşısı. Bu kadar basit. Nerede üretildiği önemli değil. Teknik ve teknolojik açıdan önemlidir” dedi.

ERTAN GENCE

UZAY YAYINCILIK LTD. ŞTİ. AİTTİR Mobil Site