Tekirdağ Şafak Gazetesi

“Deprem ve Diğer Şehir Afetleri” Paneli Düzenlenecek

“Deprem ve Diğer Şehir Afetleri” Paneli Düzenlenecek
14 Şubat 2019 - 16:19

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Çorlu Belediyesi ve Çorlu Kent Konseyi tarafından 1-7 Mart Deprem Haftası öncesinde “Deprem ve Diğer Şehir Afetleri” başlığı ile panel düzenlenecek.

Çorlu ilçesinde bulunan Çorlu Belediyesi Atatürk Kent Enstitüsü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek olan panele, Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener ve Çorlu Belediyesi İmar Müdürlüğü İnşaat Mühendisi Evren Özmen Uludağ, konuşmacı olarak katılacaklar. 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, Çorlu Belediyesi ve Çorlu Kent Konseyinin de destek verdiği etkinlik, 15 Şubat Cuma günü saat 14.30’da düzenlenecek.

“Tekirdağ’ın Deprem Kuşağında Yer Aldığının Bilinciyle Önemli Çalışmalar Yaptık”

Etkinlik hakkında bir açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Afet öncesinde risk teşkil edebilecek durumların tespit edilmesi ve buna karşın önlem alınması belediyelerin öncelikli görevleri arasında yer almaktadır. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak, Tekirdağ’ın deprem kuşağında yer aldığının bilinciyle önemli çalışmalar yaptık. Deprem ve diğer afetlerde meydana gelecek zararın en düşük seviyeye indirgenmesi ve gereken hallerde hızlı, acil ve yerinde müdahalelerin yapılabilmesi için Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve ilgili kurumlar arasında iş birliğinin sağlanması amacıyla Afet ve Acil Durum Stratejik Planlarını hazırladık. Kandilli Rasathanesi, İTÜ, İstanbul Üniversitesi ve JICA Japon işbirliği çerçevesinde yapılan Marmara Bölgesinde Deprem Tsunami ve Risk Azaltma Projesine katılım sağladık. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi sınırlarını kapsayan yaklaşık 6.300 kilometrekare alanın çevre düzeni planına esas jeolojik etüt yaptık. Personelimize, vatandaşlara ve öğrencilere teorik ve uygulamalı eğitimler verdik. Risk değerlendirmesi  ve bunları kentsel kalkınma planlarının ve kararlarının temeli olarak kullanmak amacıyla ilçelerimizde kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında  potansiyel  riskli alan tespitleri yaptık. “Afet Sonrası Altın Saatler” olarak kabul edilen ilk 72 saatlik sürede Tekirdağ’ın afetlere karşı daha hazırlıklı hale gelmesini sağlayan ve 11 ilçede 15 adet deprem konteyneri kurulumunu kapsayan “Yardıma Uzanan İlk El” projemiz, 2017 yılında Marmara Belediyeler Birliği tarafından Altın Karınca Ödülüne layık görüldü. Depreme karşı önlem almak amacıyla 2014 yılından bu yana yürüttüğümüz çalışmalar artarak devam edecek. Tabii tüm bunları yaparken en büyük temennimiz ilimizde deprem başta olmak üzere hiçbir doğal afetin yaşanmamasıdır. Düzenleyeceğimiz panelin kentimiz ve vatandaşlarımız için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yonca ÇALIŞKAN

UZAY YAYINCILIK LTD. ŞTİ. AİTTİR Mobil Site