Tekirdağ Şafak Gazetesi

HASTANELERİMİZ ŞEHİR HASTANESİ İÇİN KAPANMASIN!

HASTANELERİMİZ ŞEHİR HASTANESİ İÇİN KAPANMASIN!
19 Kasım 2019 - 16:20

Hükümetimiz başından beri yapılan eleştirileri dinlemeyerek kamu özel işbirliği adı altında yabancı şirketlere maliyeti dahi ticari sır sorgulanamayan, hasta garantili ve çocuklarımızın dahi geleceğini 25 yıl ipotek altına alacak olan şehir hastanelerinin bu şekilde yapılmasından vazgeçtiği anlaşılıyor. Geçte olsa çok doğru bir karar.

Neyse zararın neresinden dönülse kârdır

Sağlık Bakanı Fahrettin koca 10 şehir hastanesinin kamu özel işbirliği modeli yerine genel bütçe kaynakları yapılacağını açıkladı. Tecrübeden bahsetti, ağır bedel ödenerek alınan tecrübeden. Bu çapta hastanelerin İngiltere’de denendiği ama vazgeçildiği tecrübesi varken. Bu hastanelerin maliyetli olmasının yanında ulaşımda zorluklar ve zaten sıkıntı içinde olan vatandaşlara birde ek külfetler getirmesi kaçınılmazdı. Açılan örneklerinden de haber bültenlerinde görülmeye başlanmıştı. Bakanın bu açıklamasından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan farklı,  Zararına da olsa millete hizmet için yapılır mealinde bir açıklama yaptı. Anlaşılan zararını bile bile bir inatlaşmaya doğru gidiliyor.

Ankara’da 4 hastane şehir hastanesi için kapatıldı!

Bu hastanelerin yapıldığı yerlerde Örneğin Ankara’da şehrin göbeğinde vatandaşların rahatlıkla ulaşabildiği bir takım hastaneler Numune Hastanesi, Zekai Tahir Burak Kadın Hastanesi, Dışkapı Çocuk Hastanesi gibi köklü hastaneler Şehir Hastanesi için kapatıldı, daha acısı yoğun bakım ünitelerinin bodruma atıldığını söyleniyor.

Şehir hastaneleri Kamu hastanesi değil!

İstanbul Tabip Odası yönetim kurulu üyesi Dr. Güray Kılıç, sehir hastaneleri hazine bünyesinde kara bir delik, şehir hastaneleri kamu hastanesi değil; devlet, inşaat şirketinin sahip olduğu hastanede kiracı, maliyet bedeli çok yüksek olan şehir hastanelerinden hizmet alnırken henüz fark ücreti ödenmiyor, ancak zamanla fark ücreti gündeme gelecek. Bu hastanelerin iki açmazı var. Bu parayı veremeyecek vatandaşlar ya bu hastaneye gidemeyecek yada evinde ölecek. Dünyada örneklerinden de bilindiği gibi bir süre sonra bu hastaneler kira ve hizmet bedellerini ödeyemeyecek duruma geliyor; kendini finanse edemeyerek elde patlayan yapılara dönüyor. Dedi.

Hastanelerimiz Şehir Hastanesi için kapatılmasın!

Tekirdağ şehir hastanesine inşaatı ilerliyor. Maliyetini ödeme konusunda bu hastaneyi de sonuçta oto yollar köprüler gibi biz ödeyeceğiz. Ama ulaşımı kolay olan,  ayağımız altındaki hastanelerimiz boşaltılmasın. Aktarmalı araçlarla yollarda hem zaman hem de daha fazla para harcamak zorunda kalmayalım. Bu zaten fakir insanımızın bütçesine ilave yük, zulüm olur!

Başta TBMM Meclis Başkanımız Sayın Mustafa Şentop, diğer tüm vekillerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız konuya bu açıdan yaklaşmalı

Aman ne olur? Türkiye genelindeki dönülen vakit varken yanlış burada yapılmasın.  Hâlihazırda şehrin ortasında bulunan devlet hastaneleri boşaltılarak vatandaşımıza yıllarca sürecek ilave eziyet yaşatılmasın. Artı buradaki özel hastanelere gün doğar, yenileri de eklenir. Başta TBMM Meclis Başkanımız Sayın Mustafa Şentop, diğer tüm vekillerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız konuya bu açıdan yaklaşmalı hastanelerimizin boşaltılarak şehir hastanesine taşınması önlenmelidir. Bu konudaki kararın vebali de fazla olur. Bu önlenmezse oraya taşınan her hasta vekillere iyi dua etmez her halde.

(NURİ YAŞAR)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

UZAY YAYINCILIK LTD. ŞTİ. AİTTİR Mobil Site