Tekirdağ Şafak Gazetesi

KAHVECİLER KEPENK KAPATMA NOKTASINA GELDİ

KAHVECİLER KEPENK KAPATMA NOKTASINA GELDİ
14 Ağustos 2020 - 16:17

KAHVECİLER KEPENK KAPATMA NOKTASINA GELDİ

Tekirdağ Kahveciler ve Büfeciler Odası, kahvehanelerde Covid-19 tedbirleri kapsamında aylardır oyun oynanmamasını Hasan Ali Yücel Meydanında protesto etti. Türkiye geneli eş zamanlı yapılan protestoda kahveciler her gün esnafın kepenk kapattığını ve hükümetten gerekli desteklerin yapılmasını istediler.

“GÜNLÜK MASRAFLARIMIZI KARŞILAYAMIYORUZ”

Tekirdağ Kahveciler ve Büfeciler Odası Başkanı Fahrettin Bayar Tekirdağ Süleymanpaşa Hasan Ali Yücel meydanında yaptığı basın açıklamasında; “İnsan sağlığı konusunda Hükümetimizin almış olduğu tüm tedbirleri saygıyla karşıladığımızı da açıkça belirtmek isteriz. Kahvehanelerimiz yaklaşık 500 yıllık bir kültürden gelmektedir. Vatandaşlarımız stres atmak, arkadaşlarıyla beraber hoşça zaman geçirmek için okey, tavla, oyun kağıdı vb. oyun oynamak için işyerlerimize gelmektedir. Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerimizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz işyerlerimize gelmemekte bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masraflarını dahi karşılayamamaktadır. Öte yandan bu zorlu süreçte işyerlerimizin kiraları, vergilerimiz, SGK primlerimiz, elektrik, su, personel, doğalgaz giderlerimiz devam etmekte olup, mevcut koşullar altında bu giderlerin ödenmesi mümkün bulunmamaktadır” dedi.

HÜKÜMETE 4 TALEP

Devletimizden talebimiz ; Covid-19 salgınından şüphesiz en fazla mağdur olan esnafımız kahvehane işletmecileridir. Bu nedenle ekonomik olarak zarar gören ve maddi olarak çok zor duruma düşen esnafımızın mağduriyetleri en kısa sürede giderilmelidir.

1- ) Bu durumdan etkilenen esnafımıza kira yardımı yapılması, 2- )Esnafımızın yanında çalışanlarının ekonomik olarak mağduriyetlerinin giderilmesi, 3- ) Birikmiş olan elektrik, su, doğalgaz faturalarının yıl sonuna kadar ertelenmesi, 4- ) Esnafımızın kapalı kaldığı süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu SGK primleri ve vergilerin Devletimizce ödenmesini ve tüm kredi borçlarının yıl sonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesini talep ediyoruz.

ERTAN GENCE

 

UZAY YAYINCILIK LTD. ŞTİ. AİTTİR Mobil Site