Tekirdağ Şafak Gazetesi

KAZANDERE’DE YILLARDIR UNUTULMAYAN GELENEK YAŞATILIYOR

KAZANDERE’DE YILLARDIR UNUTULMAYAN GELENEK YAŞATILIYOR
10 Ağustos 2021 - 16:16

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa İlçesi Kazandere Mahallesinde de yıllardır unutulmayan bir gelenek “ Ahret Dalı “ geleneği yaşatılmaya devam ediyor. Tekirdağ’ın farklı yerlerinde de ahret dalı getirme geleneği aynı biçimde sürdürülmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Kazandere’de Ergen ve Yıldız aileleri bu hafta Turan ve Ünal aileleri yaptıkları düğünler ile Ahret Dalı geleneğini sürdürdü.

İki aile de köy gelenek ve göreneklerine uygun biçimde yaptıkları düğünler ile yüzyıllardır süren adetlerini yerine getirdi. Köy halkıda bu şekilde yapılan düğünlerin unutulmaya yüz tutmuş geleneklerimizi nesilden nesile aktarmaya yardımcı oldukları için hem Ergen ve Yıldız, hem de Turan ve Ünal ailelerine teşekkür etti.

Ahret Dalı geleneği nedir ?

Kızlar birbirleriyle ahiret tutarlar. Bunlardan hangisi önce evlenirse ahreti şimşir hazırlar. Şimşirde iğneden ipliğe (iğne, iplik, meyve, oyuncak, tarak vs.) ne varsa konur. Bunlar koparılmış bir çam ağacının dalına bir iple tutturulur. Mayın geleceğine yakın bütün davetliler ahretin evine gider. Biraz oynadıktan sonra şimşir ve bohça alınarak eve gelinir. Mayın geldiği haber verilince, gelin içeriye sokulur. Kaynana gelinin çıkarılmasını ister. Kızlar kaynanadan tel parası isterler. Kaynana gönlünden ne koparsa verir. Gelinin arkadaşları bir halka halinde gelini ortaya alırlar. Mani söyleyerek kaynanadan şeker ve para isterler.

Ay ermeyiz ermeyiz,
Cama perde germeyiz.
Kaynana oynamadan,
Biz gelini vermeyiz.

İki ahret kardeşinin birbirine karşı en önemli görevlerinden birisi evlendikleri sırada bu ahret çiçeğini hazırlamaktır. Kazandere Mahallesi (Köyü) sakinleri ahret çiçeği geleneğini şöyle yorumluyor.

Ahret Çiçeği kimi zaman çam ağacından yapılsa da adına yine şimşir denebilir. Ahret dalı geleneğine ilişkin farklı bir yorum ise şöyledir: “Aret çiçeği şöyle olur düğünde mesela evvel yapılırdı. Hala bizim köyde belki de olur benim zamanımda vardı. Ondan sonra bir çam dalını kesersin bütün kuru sebzelerden onun dallarına asarsın. Yiyecekten artık yalancı memesine varınca koyarsın. Bunları bütün şeylerden onu süslersin bir de kırmızı grep koyarsın üstüne, ondan sonra vaktin varsa bir de küçük altın asarsın. Ondan sonra davullar o gün tabi düğünde davulları çala çala bütün toplaşırlar gelin tarafı gelin ile beraber gelirler. Şimşir almaya oynarız atlarız sıçrarız oyun yaparak gideriz şimşiri almaya. Oyun yaparak yine geliriz gelinin evine…geline veriyorlar o şimşiri gelin de yanında yengesine veriyor. Bir arkadaşına yakınına veriyor taşımak için çocuk evine gidiyor. Gelin ile beraberbaya zaman gelinin evinde duruyor. Süslü halde masada duruyor. Çok yakın arkadaşları, aretleri yani birkaç tane de şimşir olabiliyor çok yakınları da yapıyor.”

ADİL İBİŞ – ÖZEL HABER

UZAY YAYINCILIK LTD. ŞTİ. AİTTİR Mobil Site