Tekirdağ Şafak Gazetesi

KKTC Milli Mücadele Madalyası Tevcih Töreni Düzenlendi

KKTC Milli Mücadele Madalyası Tevcih Töreni Düzenlendi
31 Mayıs 2019 - 14:20

KKTC Hükümeti tarafından Kıbrıs Barış Harekatına katılan gazileri onurlandırmak üzere düzenlenen Milli Mücadele Madalyası Tevcih Töreni, Vali Aziz Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Törene Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Garnizon Komutanı Tankçı Kurmay Albay Cumhur Mustafa Kıcanaoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak,  Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Vali Yardımcıları Tayyar Şaşmaz, Abdullah Kalkan, Şahin Aslan, Kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı Albay Şahin Karakaş, İl Emniyet Müdür V. İsmail Soyseven, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ülkü Uslu, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ülkü Uslu yaptı.

Ardından konuşan Vali Yıldırım; “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanlığın önerisi ve Bakanlar Kurulu’nun kararı ile ilgili tüzük uyarınca, Milli varoluş mücadelesine canları ve kanları ile destek vererek, bağımsızlığının ve egemenliğin kazanılmasında emeği olan şehit ve gazilerimize bu mücadelenin anısına ve koydukları katkının bir nişanesi olarak  Milli Mücadele Madalyası, rozeti ve beraatı dağıtmak üzere bugün burada toplandık.

Türklerin uğradığı zulme ve baskıya son vermek için gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı Türk tarihinde önemli bir kahramanlık örneğidir. 1974’te, Kuzey Kıbrıslı kardeşlerimizin adadaki mevcudiyetine kastedenleri akamete uğratan kahraman mücahitlerimizin bizdeki yeri çok farklıdır.

Kıbrıs’ta Türk halkının varoluş mücadelesi, huzuru, güvenliği ve esenliği için gözünüzü kırpmadan cepheye koşup gazilik mertebesine eriştiniz. Kararlı mücadeleniz sonucunda kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bugün, Ada’nın kurucu ve eşit iki parçasından biridir. Hak ve eşitlik mücadelesinde nice badireler atlatan ve birçok zorluğa göğüs geren Kıbrıs Türk’ünün sabrı ve dirayeti, bizler için gurur kaynağıdır. Bizler canımızla, kanımızla Kıbrıs Türkü’nün her zaman yanında durduk, durmayı da sürdüreceğiz. Kıbrıs, bizim milli davamızdır.

Kahramanlık ruhu Türk milletinin her ferdinde vardır ve şartlar oluştuğu takdirde her yerde ortaya çıkar. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bugünlere gelmesinde bu harekatın planlanmasından uygulamasına kadar emeği geçen herkesin büyük payı var. En büyük pay şüphesiz ölümü göze alarak göğüs göğüse mücadele eden şehitlerimiz ve siz kahraman gazilerimize aittir. Sizin cesaretiniz, fedakarlığınız ve dirayetinizle bu başarı elde edildi.

Milli Mücadele Madalyası bir nişanedir. Madalyalarınız sizlere olan vefa borcumuz ve minnet duygumuzu nesiller boyunca hatırlatacak bir semboldür. Sizlere takdim edeceğimiz bu madalya aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının işaretidir.” dedi.

Tören, Kıbrıs Barış Harekatına katılan gazilerimize Milli Mücadele Madalya ve Beratları Vali Aziz Yıldırım ve Protokol Üyeleri tarafından verilmesiyle son buldu.

Adil İBİŞ

UZAY YAYINCILIK LTD. ŞTİ. AİTTİR Mobil Site