Tekirdağ Şafak Gazetesi

RODOSTO BİS ( BİSİKLET KİRALAMA SİSTEMİ) SÜLEYMANPAŞA’YA ZARAR MI?

RODOSTO BİS ( BİSİKLET KİRALAMA SİSTEMİ) SÜLEYMANPAŞA’YA ZARAR MI?
NURİ YAŞAR( [email protected] )
26 Eylül 2019 - 16:10

Geçtiğimiz dönemde başkan Ekrem Eşkinat tarafından Süleymanpaşa belediyesi tarafından yatırılan ve borcu olmayan dijital uydu takipli bisiklet kiralama sistemi yeni dönemde Ak Parti’li başkan ve yönetimi tarafından zararda olduğu ileri sürülerek özelleştirilmesi isteniyor.

Peki yeni kurulan bu sistem zarar mı?

Belediyelerin birinci önceliği kâr-zarar ilişkisi ile beraber vatandaşa hizmet götürmektir. Hizmetler kâr amacı ile yapılamaz.  Ayrıca kâr amacı olsa bile dikilen bir fidanın bile meyve vermesi için beş yıl beklenirken bisiklet yatırımının da hemen kâr’a geçmesini beklemek mantıklı olamaz.

Belediyenin kurduğu bu sistem sosyal, sağlık ve kültürel ve ekonomik yönden bir sürü katma değer getirme vasfına ve istikbaline sahiptir. Bisiklet kiralama sistemi sayesinde insanlar sağlıklı yaşam yolunda olacaklar bunun katma değerini sağlık harcamaları açısından değerlendirmek gerekir. Bunlar zamanla meydana çıkacaktır. Sosyal yönden gençlerin kahve köşelerinden doğaya çıkması, kaynaşması da artı bir değerdir. Otobüsü, minibüsü kullanmaları ekonomik yönden bir değerdir. Toplumda ne kadar insan daha çok bisiklet kullanırsa azalan hava kirliliği de bir değerdir.

 

Ayrıca şu anda zararda görülen bu sistem bisiklet yollarının arttırılması ile ve özlemle beklenen sahil dolgu yolunun yapılarak Değirmenaltı’na uzaması halinde çok daha fazla ilgi görecek zararı sözkonusu bile olmayacaktır. Vatandaştan gelen habere göre bu güne kadar dağıtılan 3000 kredili yükleme kartları kullandırılmamaktadır. Doğruysa bu yanlıştan hemen dönülmelidir.

Avrupa ülkelerinde Fransa’da bisiklet kullanıcılarına promosyon ile teşvik uygulanmaktadır. Yine ülkemizde Bakanlıklarımız bu konuda sürekli projeler ve programlar uygularken Süleymanpaşa belediyesinin bu yaklaşımı bu programlara ve mantığa da aykırı düşmektedir.

Zarar sözkonusu olamaz. Görülen şimdiki rakamlar yeni bisiklet yolları yapıldıkça doğal olarak ilgi de artacak maliyetleri de otomatikman azalmış olacaktır. Süleymanpaşa belediye meclisi böyle bir tasarıyı yeniden değerlendirmelidir. Sonuç olarak, SÜLEYMANPAŞALILAR BU ESERE SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN SAHİP ÇIKMAK ZORUNDALAR…

UZAY YAYINCILIK LTD. ŞTİ. AİTTİR Mobil Site