Tekirdağ Şafak Gazetesi

TESKİ’DE İŞTEN ÇIKARILMALAR PROTESTO EDİLDİ

TESKİ’DE İŞTEN ÇIKARILMALAR PROTESTO EDİLDİ
17 Temmuz 2019 - 16:57

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünde 52 işçinin işten atılması, Genel-İş Sendikası Trakya Şube üyeleri tarafından protesto edildi. Yapılan açıklamada “Bu yanlıştan vazgeçin” çağrısı yapıldı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi önünde yapılan açıklamada konuşan Genel-İş Trakya Şube Başkanı Salim Şen,

“ Bilindiği üzere DİSK/Genel-İş Sendikası olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşu olan Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünde (TESKİ) kuruluşundan bu yana örgütlü ve yetkili sendikayız. 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından örgütlü bulunduğumuz her iki kurumda çalışmakta olan bazı kadrolu üyelerimize son günlerde yazılı olarak iş akitlerinin fesih edileceğini ihbar eden ve 140 günlük ihbar süresinin başladığını bildiren tebligatlar gelmektedir. Yapılan tebligatlarda işçilere emeklilik sürelerini doldurdukları ifade edilerek vatandaşın beklentileri doğrultusunda hizmet sunumunda yaşanan olumsuzlukların azaltılması, personel yaş ortalamasının düşürülmesi ve bütçe dengesinin sağlanması gibi konularda yeniden yapılanmaya gidileceği; bu çerçevede iş akitlerinin fesih edileceği bildirilmiştir. Öncelikle şunu belirtelim ki yaklaşık beş yılı aşkın bir süredir birlikte çalıştığımız Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir ALBAYRAK başta olmak üzere iki kurumun bürokrasisi ile her türlü konuyu bugüne kadar görüşmekte iken böylesi yakıcı bir konu için Sendikayı muhatap almamalarını anlamak mümkün değildir. Oysaki Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak ’ın “işçiler ile ilgili her türlü kararı birlikte alacağız” dediği günler çok uzak değildi. Bu yapılan en basit tabiri ile işçiyi işten atmaktır. Peki ne oldu da“ben yaptım oldu” anlayışı ile işçiler işten atılmaktadır.  Bu işçiler hayatlarının en güzel dönemlerini bu kurumlara harcamışlar ve onlarca yıl boyunca Tekirdağ halkına hizmet etmişlerdir. Bugün gelinen noktada bu arkadaşlarımız Belediyenin sırtında bir yük olarak görülmekte, onlara adeta asalak muamelesi yapılmaktadır. Ülkemizi yöneten siyasal iktidarın ülkenin ekonomik krize sürüklenmesinin bedelini halkın sırtına yüklemesi gibi, Belediye yönetiminin de Belediyenin düşmüş olduğu ekonomik sıkıntıların bedelini işçilere yükleyerek onları işten atmak istemesi hangi vicdana sığar, sosyal demokrat belediyecilik anlayışı ile bağdaşır mı? Biz DİSK/Genel-İş Sendikası olarak bu haktan, hukuktan ve adaletten yoksun kararı kabul etmiyoruz. Bu uygulamaya karşı başta yasal haklarımız olmak üzere her türlü hakkımızı sonuna kadar kullanacak ve mücadele edeceğiz. Bu anlayışı Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’ne de taşıyacak ve bu haksızlığa son verilmesini talep edeceğiz. Ayrıca Belediye yönetiminin yukarıda bahsettiği gerekçelerin pek çoğu doğru değildir. Tekirdağ halkının bu işçilerin hizmetlerinden memnun olmadığı da doğru değildir. Bu haksız kararın tek bir gerekçesi vardır, Belediye ekonomik olarak zordadır ve işçileri işten atarak ekonomik darboğazdan kurtulmak istenmekte ve emeklilik sürelerini doldurmuş olmaları bahane edilmektedir. Peki Belediye bürokrasisi çok mu gençtir, büyük çoğunluğu ya emekli ya da emekliliği dolmuş personel değil midir? “ dedi.

Şen konuşmasına şöyle devam etti;  “ Bugün 29’u Büyükşehir Belediyesi işçisi, 23’ü de TESKİ işçisi olmak üzere toplam 52 işçinin iş akdi fesih edilmek istenmektedir. Bu sayıların daha da artacağı tarafımıza söylenmiştir. Böyle yapmak yerine bu insanları karşınıza alıp ikna etmek, onurlarını kırmadan emekli olmalarını teşvik etmek çok mu zordu. Bu işçilerin önemli bir bölümü emekli olma niyetlerini sözlü olarak zaten beyan etmişlerdi. Üstelik kurumun ödeme güçlüğü çekmemesi için ay ay bir takvim çerçevesinde emekliliklerini planlıyorlardı. Nedir bu telaşınız anlamak mümkün değil! Son olarak hatırlatmak isteriz ki çalışma hakkı anayasal bir haktır ve Sayın Kadir Albayrak’tan buna saygı göstermesini bekliyoruz. Ayrıca işçiler için resen emeklilik diye bir kavram yoktur ve bu işçileri emekliliğe zorlamayınız. Bu arkadaşlarımız sizden yıllarını verdikleri işyerlerinden emekli olurlarken onurlandırılmayı beklemektedirler.   “ dedi.    YONCA ÇALIŞKAN

 

UZAY YAYINCILIK LTD. ŞTİ. AİTTİR Mobil Site