Tekirdağ Şafak Gazetesi

YÖNETİM KURULU TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

YÖNETİM KURULU TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
12 Şubat 2019 - 14:11

Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Yönetim Kurulu toplantısı saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.

Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamuran Varma açılış konuşmasında; “ bizler hak, hukuk adalet eşitlik kavramlarının hayatımızın vazgeçilmez değerleri olduğunun bilincindeyiz. dedi. Mücadelemizle daime bu çizgide yılmadan devam ediyor, devamda edecektir. 2001 yılından günümüze kadar 18 yılda çok zorlu koşullarda büyük başarılara imza attık. Rüzgâr hep ters esti. Türk Eğitim Sen adam gibi sendikacılığın adresidir. Türk eğitim sadece bir sendika değil aynı zamanda bir sivil toplum kuruluşudur. Bizleri diğer sivil toplumlarından ayıran vasfımız, adımızın önündeki  milli sıfat “ tır. Türk Eğitim-Sen memleketin dertleriyle dertlenen, sevinçlerine ortak olan milli bir kuruluştur. Bu yüzden tarihi misyonu ifade eder. Milli birliğimizin muhafazası, milli birliğimizin anahtarı ise kamu başta olmak üzere her alanda adaletin tesis edilmesi; ehliyet, liyakat ve hakkaniyetin hâkim kılınmasıyla olacaktır.  Eğitim sistemimiz kangren haline gelmiş birçok sorunu barındırmaktadır. Bu sorunlardan bir tanesi sözleşmeli istihdam modelidir. Bu modelden vazgeçilmelidir. Öğretmen atamalarında ve yönetici atamalarında mülakat kaldırılmalıdır. Ortaöğretime geçiş sistemini kapsayan sınav ve soru karşılıkları yeniden düzenlenmelidir. Gelinen süreçte öğretmen, öğrenci ve veli mutsuzdur. Bu sınav özel okulların önünü açmış, fırsat eşitliğini ortadan kaldırmıştır.  Konuşmasında 2018 ve 2019 yılındaki enflasyon ve memur zamlarına da değinen Varma şöyle dedi; yetkili sendika 2018 yılı için %4+3,5 2019 yılı içinde %4+5 şeklinde kamu çalışanları için zam talep etti. Geldiğimiz noktada 2018 enflasyonu %20.8, 2019 enflasyonu ise %15.6 olarak revize edildi. Dolayısıyla %7.8 enflasyon farkı oluşmuştur. “ dedi.

“ 3600 ek gösterge konusunda da kamu çalışanlarının gözünün hükümette olduğunu belirterek ek gösterge uygulanacak kesimin her kesimi memnun edecek bir çalışma olmasını bekliyoruz. dedi.

“ Gözümüze uzak gönlümüze yakın doğu Türkistan’da yükselen çığlıkla yüreğimiz yanmaktadır. Ne yazık ki milletimizin büyük çoğunluğunun yaşanan insanlık dramından haberi dahi yoktur. Ata yurdumuzda bizden uzak olan, yıllardır işgallere dayanan, soykırımlara dayanan kardeşlerimize yapılan zulmü şiddetle kınıyoruz. Çin hükümeti tarafından yaklaşık iki yıl önce tutuklanan Doğu Türkistan’ın dünyaca ünlü halk ozanı Abdurehim Heyit’inde, şehit edildi ” dedi.

Son olarak ta Tekirdağ’ ın eğitim raporunda sınav sonuçlarını değerlendiren varma alınan sonuçların kötü olduğunu, bu sonuçların masaya yatırılarak çok yönlü sebeplerin araştırılması gerektiğini belirtti.

Ardından katılımcılarla karşılıklı fikir alışverişinde bulunduktan sonra toplantıya son verildi.

Vasfi MUNGAN

UZAY YAYINCILIK LTD. ŞTİ. AİTTİR Mobil Site